Ornontowice Ornontowice
Edukacja Zdrowie Bezpieczeństwo Kultura Sport Wydarzenia i imprezy
Gmina Głos Ornontowic Komunikacja Parafia Linki  
Pomoc społeczna
Urząd gminy
Władze gminy
Gospodarka
Śląskie
Tablica ogłoszeń
Partnerstwo
Strona główna

 Nieuwaga częstą przyczyną kradzieży

Wersja do druku drukuj

Choć wszyscy obawiamy się kradzieży naszych telefonów, torebek, pieniędzy czy innego sprzętu, nie wielu z nas nie pamięta o przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa i ochrony przed kradzieżami. A czy Ty pamiętasz, aby dobrze zabezpieczyć własne mienie? Czy zamykasz drzwi mieszkania, samochodu, suwak torebki? A może zdarza Ci się z roztargnienia zostawić gdzieś portfel, klucze, plecak lub pozostawić na siedzeniu samochodu kosztowności?

 

Jeśli przytrafiają Ci się tego rodzaju pomyłki jesteś potencjalnie najłatwiejszą ofiarą dla złodzieja i sam stwarzasz okazję do tego, by paść ofiarą przestępstwa. Po prostu ułatwiasz zadanie komuś, kto czyha na należące do Ciebie przedmioty.

 

W ciągu ostatnich kilkunastu dni w powiecie mikołowskim doszło do licznych kradzieży, których przyczyną był m.in. brak ostrożności właściciela lub nieuwaga. W Mikołowie na ul. Górniczej około godz. 14.00 dwóch mężczyzn weszło do mieszkania 76-letniej kobiety oferując do sprzedaży serwety i perfumy. Gdy jeden z mężczyzn odwracał uwagę mikołowianki, drugi dokonał kradzieży gotówki w kwocie 7.500 złotych. Kilka dni później nieznany sprawca wszedł do niezamkniętego mieszkania na ul. Żwirki i Wigury w Mikołowie. Domownicy spali. W tym czasie skradziono dwa telefony komórkowe wartości 800 złotych, portfel wraz z dokumentami, w którym była także karta do bankomatu i kod pin. To nie uszło uwadze sprawcy, który wypłacił z konta bankowego mikołowian kwotę 3000 złotych. Tego samego dnia z niezamkniętego garażu na ul. Cegielnianej w Łaziskach Górnych ktoś ukradł saszetkę należącą do właściciela, w której znajdowały się dokumenty oraz pieniądze w kwocie 300 złotych. To tylko przykłady kradzieży, do których mogłoby nie dojść, gdybyśmy byli bardziej ostrożni.

 

Jak się uchronić przed kłopotliwymi kradzieżami drobnego mienia, jak i mienia o dużej wartości? Co zrobić by oszczędzić sobie strat i nerwów?
 

 • Przede wszystkim spokój, rozsądek i opanowanie.

 • Zawsze zamykajmy drzwi mieszkania w ciągu dnia, jak i w nocy. Złodzieje mają często zwyczaj tzw. klamkowania mieszkań. Otwarte drzwi są dla nich idealną okazją do kradzieży.

 • Jeżeli mieszkamy na parterze zamykajmy okna lub zadbajmy o dodatkowe zabezpieczenie np. rolety antywłamaniowe.

 • Zawsze bądźmy czujni, reagujmy na osoby podejrzane poruszające się w okolicy naszych posesji lub posesji sąsiadów. Wzajemna pomoc  i reagowanie jest niezwykle ważne.

 • Gdy wyjeżdżamy pozostawiając domy lub mieszkania puste odpowiednio zabezpieczmy nasze kosztowności, pamiętajmy o dokładnym zamknięciu drzwi i okien, w miarę możliwości o powiadomieniu osoby zaufanej o wyjeździe. Niech osoba ta zaopiekuje się mieszkaniem lub będzie do niego zaglądać.

 • Nie opowiadajmy osobom obcym, że wybieramy się w dłuższą podróż. Nigdy nie wiemy, do kogo dotrze ta informacja.

 • Przebywając w miejscach zatłoczonych pamiętajmy o naszym bagażu. Nie pozostawiajmy go bez opieki, trzymajmy blisko siebie, portfel, dokumenty najlepiej schować do kieszeni najtrudniej dostępnej dla „kieszonkowców” np. wewnątrz marynarki.

 • Także na posesji, nie pozostawiajmy cennych przedmiotów na widoku. Pozostawiony laptop lub portfel na stoliku w ogrodzie może zniknąć, gdy oddalimy się na chwilę idąc po coś do picia.

 • Rowerów pozostawionych w niezamkniętym garażu również możemy już nigdy nie zobaczyć. Podobnie z innym sprzętem.

 • Uważajmy na osoby oferujące nam jakieś produkty do sprzedaży. Tzw. akwizytorów. Osoby te często podstępem, tworząc zamieszanie i odwracając uwagę osoby plądrują mieszkanie. Zazwyczaj nie działają w pojedynkę.

 • Ostrożnie podchodźmy do różnego rodzaju ofert sprzedaży czy zawierania umów z oferującymi nam jakieś usługi firmami czy osobami. Dokładnie sprawdźmy wszystkie informacje i umówmy się na inny termin.

   

  Nie traćmy zatem czujności i zdrowego rozsądku. Czasem wydaje nam się, że spuścimy z oka nasz dorobek tylko na chwilę. Dla amatorów cudzego mienia nawet chwila wystarczy, by wzbogacić się czyimś kosztem. Nie daj się okraść! Jeżeli widzisz coś podejrzanego – reaguj! Pamiętaj, że nie reagując – akceptujesz!

Zródło: http://www.mikolow.slaska.policja.gov.pl/apele-policji/

dodano 2012-09-13 13:43:12 przez Aleksandra Szołtysek

  « Powrót