Ornontowice Ornontowice
Edukacja Zdrowie Bezpieczeństwo Kultura Sport Wydarzenia i imprezy
Gmina Głos Ornontowic Komunikacja Parafia Linki  
Pomoc społeczna
Urząd gminy
Władze gminy
Gospodarka
Śląskie
Tablica ogłoszeń
Partnerstwo
Strona główna

 Wyzwolenie Ornontowic

Wersja do druku drukuj

W 2015 roku obchodzimy 70-tą rocznicę wyzwolenia Ornontowic przez armię radziecką co jest okazją przypomnienia naszej historii.

Zmiany na arenie międzynarodowej sprawiły, że w 1945 r. pojawiła się szansa wyzwolenia spod niemieckiego okupanta.

Działania wojenne, w wyniku których wyzwolono Śląsk zapoczątkowane zostały natarciem Armii Czerwonej 12 stycznia 1945 r. z przyczółka sandomierskiego.

Walki o Śląsk trwały od 19 stycznia do 9 lutego 1945 r. a zdobycie go nie było zadaniem łatwym.

W piątek 26 stycznia widoczne były manewry wojsk niemieckich. Wycofywały się w kierunku południowym od Gliwic do Orzesza.

Działające od północy 26 stycznia w okolicy Gliwic jednostki radzieckiej 3 armii pancernej gwardii skierowały swoje uderzenie w rejon Mikołowa. Po drodze wyzwolono uderzeniem od Przyszowic, bronione przez wojska niemieckie Paniówki, Gierałtowice i Ornontowice. Straty były bardzo duże po obu stronach.

Radzieckie oddziały zwiadowcze dotarły na tereny południowej części Ornontowic około północy. Patrole te spenetrowały teren i wycofały się przed świtem. 27 stycznia 1945 r. główny odwrót wojsk niemieckich odbywał się ulicą Gierałtowicką. Nie uchroniło to okupanta od strat gdyż oddziały czerwonoarmistów, wsparte czołgami i pojazdami opancerzonymi, przyjechały od strony Gierałtowic i wjechały na ul. Kolejową, nie zajętą przez Niemców. Przemieszczały się tą ulicą wzdłuż Marzankowic z zamiarem odcięcia odwrotu tylnym strażom niemieckim. Prawie równocześnie inne jednostki wojsk pancernych objechały polami wycofujących się Niemców i połączyły się z wojskami wkraczającymi do Dębieńska. Niemcy stracili część tylnej straży i możliwość przedostania się do Dębieńska, które było ich celem. Próbowali zatem przedostać się do Orzesza, ale w rejonie skrzyżowania ul. Dworcowej i Orzeskiej natknęli się na oddziały radzieckie, które uprzedziły ich objeżdżając ul. Kolejową. Doszło do potyczki, z której zwycięsko wyszli Rosjanie. Jednostki niemiecki zostały szybko rozbite.

Przemarsz wojsk radzieckich trwał od 7.30 do 8.30. Ulicą Orzeską przejechało około 80 jednostek różnego rodzaju. Piechota przybyła do Ornontowic polami od Przyszowic do Gierałtowic. Podzielono ją na trojki, które badały każdy z domów, czy nie ma w nich ukrytych hitlerowców.

Podczas wyzwolenia zginęło 11 mieszkańców Ornontowic. Materialne straty gminy były dotkliwe.

Mimo, iż wielu ornontowiczan straciło życie, a wiele budynków było zniszczonych lub uszkodzonych, wszyscy z radością i nadzieją witali nową Polskę.


Źródło: Dzieje Ornontowic

dodano 2015-04-08 14:12:56 przez Joanna Grzywok

  « Powrót