Ornontowice Ornontowice
Edukacja Zdrowie Bezpieczeństwo Kultura Sport Wydarzenia i imprezy
Gmina Głos Ornontowic Komunikacja Parafia Linki  
Pomoc społeczna
Urząd gminy
Władze gminy
Gospodarka
Śląskie
Tablica ogłoszeń
Partnerstwo
Strona główna

 Ochotnicza Straż Pożarna w Ornontowicach

Wersja do druku drukuj

Historia straży pożarnej na ziemi śląskiej sięga roku 1875. W Ornontowicach pierwsza drużyna została powołana 1927 roku, dzięki dużemu zaangażowaniu mieszkańców. Podczas zebrania organizacyjnego, które odbyło się 5 maja wybrano Zarząd OSP Ornontowice, którego prezesem został ówczesny naczelnik gminy, P. Ignacy Zdzieblik. Skarbnikiem został Wiktor Malczyk, sekretarzem Józef Malczyk, zaś gospodarzem Józef Chrobok. Dzięki staraniom władz gminnych straż została wyposażona w czterokołową sikawkę ręczną. W późniejszym czasie z dochodów uzyskanych z różnego rodzaju imprez organizowanych przez straż pożarną zakupiono umundurowanie.

Rok 1935 był rokiem również wyjątkowym dla ornontowickiego pożarnictwa. Zakupiony został sztandar strażacki, którego święcenie miało miejsce 16 czerwca. Dzięki ks. dziekanowi Kwapulińskiemu, sztandar przetrwał lata wojny, gdyż został dobrze ukryty wraz z innymi sztandarami.

W latach 1927 – 1939 ornontowiccy strażacy brali udział jedynie w trzech pożarach miejscowych oraz dwóch poza gminą.

Ochotnicza Straż Pożarna była pierwszą organizacją, która wznowiła swoją działalność po wyzwoleniu Ornontowic. Już 12 lutego 1945r. odbyło się zebranie organizacyjne, podczas którego został wybrany nowy zarząd OSP. Prezesem ponownie został Ignacy Zdzieblik. Funkcję naczelnika objął druh Paweł Madeja, sekretarza – Karol Zajusz, natomiast skarbnikiem został Józef Chrobok. W kolejnych latach bardzo często dochodziło do zmian reorganizacyjnych w zarządzie OSP. W końcu w styczniu 1973 r. podczas walnego zebranie naczelnikiem został Karol Langer, a prezesem Henryk Malczyk.

W okresie powojennym OSP borykała się z licznymi problemami. Przede wszystkim brakowało sprzętu. Gaśnice, wiadra, hydronetki czy bosaki były na wagę złota. Poza tym OSP nie miała własnego lokalu na remizę, dopiero w drugiej połowie lat 80-tych zaszła konieczność zbudowania remizy OSP (została wybudowana obok Gminnego Domu Kultury).

Z czasem wyposażenie straży polepszało się. W 1956 roku jednostka otrzymała motopompę M – 800 oraz elektryczną syrenę alarmową, która została umieszczona na budynku szkolnym. W 1957 OSP otrzymała pierwszy pojazd mechaniczny. Był to samochód „Ford Gass”. Dziesięć lat później jednostka wojskowa z Gubina podarowała ornontowiczanom wóz bojowy „Dodge”. Jednakże najcenniejszym nabytkiem był samochód bojowy „JELCZ” z motopompą, który został podarowany przez Rejonową Straż Pożarną w Zabrzu w 1987 roku. Samochód ten odbył długoletnią służbę w Ornontowicach, bo aż do roku 2006.

13 września 1997r …Ten dzień na długo pozostanie w pamięci wielu mieszkańców Ornontowic, ten dzień już teraz stanowi jedną z ważniejszych dat w historii gminy .Jego głównymi bohaterami byli strażacy świętujący jubileusz 70-lecia istnienia OSP w Ornontowicach. Czyż można wyobrazić sobie wspanialsze uświetnienie takiego jubileuszu niż oddanie do użytku nowej remizy, i to takiej remizy, której pozazdrościć może nie jedna jednostka OSP.

Wszystko zaczęło się 16 grudnia 1991r., kiedy Uchwałą Zarządu Gminy powołano Społeczny Komitet Budowy Remizy Strażackiej w Ornontowicach. Budowę rozpoczęto rok później. Cała inwestycja finansowana była z budżetu gminy.

W 2011 r strażacy z Ornontowic otrzymali nowy wóz. Kosztował 600 tysięcy złotych. Jest to pojazd ratowniczo-gaśniczy, którym strażacy jeżdżą na akcję. Samochód posiada sześcioosobową kabinę i napęd na cztery koła. Zbiornik pomieści 2500 litrów wody. Wóz ma także nowoczesne schowki na pompy, agregaty i węże gaśnicze.

Funkcję prezesa OSP Ornontowice pełni Pan Sławomir Bijak.

 

dodano 2013-01-09 09:25:29 przez Aleksandra Szołtysek

  « Powrót