Ornontowice Ornontowice
Edukacja Zdrowie Bezpieczeństwo Kultura Sport Wydarzenia i imprezy
Gmina Głos Ornontowic Komunikacja Parafia Linki  
Pomoc społeczna
Urząd gminy
Władze gminy
Gospodarka
Śląskie
Tablica ogłoszeń
Partnerstwo
Strona główna

 Koło Gospodyń Wiejskich

Wersja do druku drukuj

Początki Koła Gospodyń Wiejskich sięgają 19 czerwca 1954 roku, kiedy to z inicjatywy kilku kobiet wcześniej należących do organizacji „Wici”, rozpoczęła się organizacja życia kulturalnego wśród miejscowych kobiet.

Utworzony został amatorski zespół teatralny, który ze swoich dochodów organizował kursy gotowania, szycia, haftu oraz trykotarstwa. Koło to w latach 50. za swą działalność zostało laureatem konkursów z nagrodami takimi, jak pralka elektryczna, pianino oraz telewizor. W 1957 roku powstało Kółko Rolnicze i KGW stało się jego sekcją.

Rozpoczął się bardziej intensywny czas wyjazdów na pokazy, wystawy o tematyce wiejskiej w całej Polsce oraz zwiedzanie jej zakątków, co wiązało się z mechanizacją oraz wkraczaniem nowoczesności na teren wsi.

Początek XXI wieku to natomiast czas przewodnictwa Bronisławy Porembskiej nad Kołem liczącym wówczas 175 osób.

Do dnia dzisiejszego działa aktywnie wypożyczalnia sprzętu gospodarstwa domowego. Koło utrzymuje się między innymi ze składek członkiń oraz z organizacji w czasie karnawału zabawy „Babski Comber”. Dawniej ich praca sprowadzała się do: pomocy w pracach polowych, sprzątaniu Gminnego Ośrodka Kultury i kościoła, pieczeniu i gotowaniu, sprowadzaniu drobiu do odchowu dla członkiń Koła, wyjazdów na wystawy i pokazy nowoczesnego sprzętu, udziału w różnych konkursach, organizowaniu uroczystości dożynkowych, biesiad, balu „Babski Comber”, wspólnego śpiewania, współpracy z wiejskimi instytucjami i placówkami oraz wyjazdów na wycieczki. Dziś zmienił się zakres ich „obowiązków”, jednak kobiety te spełniały i ciągle pełnią ważną oraz pożyteczną rolę w życiu Ornontowic. Przewodniczącą KGW  jest Pani Bronisława Porembska.

Ornontowice szczycą się faktem, że Eksperci Śląskich Smaków pochodzą właśnie stąd. Przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich z Ornontowic trzy razy z rzędu wygrały Festiwal Kuchni Śląskiej „Śląskie Smaki” w kategorii amatorów.

Trzy Złote Durszlaki oraz tytuł Eksperta Śląskich Smaków pozwala na uznanie przedstawicielek KGW za wybitnych specjalistów kuchni śląskiej. Na tej podstawie samorząd Ornontowic podejmuje ciągłe działania zmierzające do promocji kuchni śląskiej oraz ornontowickiego dziedzictwa kulinarnego. Koło Gospodyń Wiejskich wywalczyło swoje trofea w poszczególnych Festiwalach za następujące potrawy:

  • I Festiwal Kuchni Śląskiej – 2006r. - Kopa Ornontowicka
  • II Festiwal Kuchni Śląskiej – 2007r. - Chachor szałot ze schabowym i kompot z banie
  • III Festiwal Kuchni Śląskiej – 2008r. - Szpajza wiśniowa, rosół z perliczki z makaronem, perliczka duszona z pasztecikami, kalarepą, kartoflami i sałatą.

W 2012 r. Kopa Ornontowicka została wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych, prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Tym samym jest już 131 produktem tradycyjnym województwa śląskiego.
Kopę ornontowicką można kupić w należącej do Szlaku Kulinarnego "Śląskie Smaki" Cukierni Cichoń w Ornontowicach i Rybniku.

dodano 2013-04-12 13:47:39 przez Aleksandra Szołtysek

  « Powrót