Ornontowice Ornontowice
Edukacja Zdrowie Bezpieczeństwo Kultura Sport Wydarzenia i imprezy
Gmina Głos Ornontowic Komunikacja Parafia Linki  
Pomoc społeczna
Urząd gminy
Władze gminy
Gospodarka
Śląskie
Tablica ogłoszeń
Partnerstwo
Strona główna

 GKS „Gwarek” Ornontowice

Wersja do druku drukuj

W 1920 w Ornontowicach założony został klub sportowy "Pogoń". Ów jednosekcyjny klub powstał roku z inicjatywy Franciszka Swobody. "Pogoń" zrzeszając piłkarzy w początkowej fazie istnienia należała go Górnośląskiego Związku Towarzystw Sportowych, a następnie do Rybnickiego Obwodu Górnośląskiego Związku Piłki Nożnej, którego siedzibą był Bytom.

Przed II wojną światową w Ornontowicach działał też Klub Sportowy "Wolność" (1925-1928), Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" (1923-1935), Stowarzyszenie Młodzieży Polskiej (1927-1939) i Oddział Młodzieży Powstańczej (1933-1939).

Po II wojnie światowej działalność klubu została wznowiona w marcu 1948 roku "Pogonią", która działała w oparciu o Samopomoc Chłopską. Pogonią kierował Zarząd ze Stefanem Kotyczką, jako prezesem na czele. W skład ówczesnego Zarządu wchodzili też: Henryk Kamionka (wiceprezes), Florian Grzywda (sekretarz), Otton Kornas (skarbnik) i Teofil Zając (kierownik).

W tym samym czasie klub został członkiem Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Katowicach oraz przydzielony do Podokręgu Rybnik.

Piłkarze zgodnie z regulaminem rozgrywek rozpoczęli swoje występy od najniższego szczebla, jakim była Klasa "C". Zespół "Pogoni" nie mógł wtedy poszczycić się własnym stadionem, dlatego też mecze w roli gospodarza rozgrywane były na boisku przy ulicy Dworcowej. Jako ciekawostkę można dodać, iż gospodarz klubu posiadał dwie piłki, jeden komplet strojów i sześć par butów.

Ze względu na słabą kondycję finansową, w klubie nie można było powołać innych sekcji sportowych, a działacze "Pogoni" chcąc zwiększyć dochody klubu organizowali przedstawienia teatralne.

W styczniu 1949 roku powołano nowy Zarząd klubu. Prezesem został Alojzy Ulbrych, a pięć miesięcy później w ramach reorganizacji klubu powstał Ludowy Zespół Sportowy.

Po siedmiu latach działalności LZS zainteresowały się władze gminy, które w początkowej fazie za sprawą Gminnej Rady Narodowej wydawały kilkaset złotych na zakup nowego sprzętu sportowego.

W latach 1957-1964 piłkarze LZS Ornontowice występowali w Klasie "C" w Podokręgu Katowice i w 1958 roku byli bliscy wywalczenia awansu do Klasy "B". Ostatecznie w walce o awans drużyna z Ornontowic uległa Grunwaldowi Kłodnica (obecnie Grunwald Halemba Ruda Śląska) Po sezonie 1963/1964 klub z Ornontowic ponownie został przeniesiony do Podokręgu Rybnik, gdzie m in. uzyskał awans do Klasy "B". W 1977 roku po wcześniejszych słabych występach drużyna nie przystąpiła do nowego sezonu.

Przerwa w działalności LZS Ornontowice trwała kilka lat i w 1983 roku z inicjatywy Marka Zdrzałka i Marka Kaleja przy wsparciu Huberta Zdrzałka klub został reaktywowany stając się ponownie członkiem Podokręgu Rybnik. LZS działał w Ornontowicach do 1985 roku, po czym na piłkarskiej mapie Polski pojawił się GKS Gwarek Ornontowice.

Górniczy Klub Sportowy "Gwarek" powstał 3 lipca 1985 roku, patronat nad piłkarzami przejęło kierownictwo Kopalni Węgla Kamiennego "Budryk" w budowie. Klub dofinansowywany był ze składek kopalnianej załogi oraz przez związki zawodowe. Na pierwszym Walnym Zebraniu zatwierdzony został Statut klubu, który powstał na bazie Statutu LZS Ornontowice. Wybrano też pierwszy Zarząd GKS "Gwarek", w którym zaszczytną funkcję prezesa honorowego pełnił dr inż. Franciszek Rakowski.

W roku 1986 przy współudziale KWK "Budryk", w Ornontowicach został wybudowany stadion piłkarski, którego "Gwarkowi" zazdrościły zespoły występujące w wyższych klasach rozgrywkowych. Piłkarze tym razem rywalizowali w rozgrywkach patronowanych w Podokręgu Zabrze Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Katowicach.

W sezonie 1985/1986 "Gwarek" wywalczył pierwszy w swej historii awans. Drużyna prowadzona przez trenerów: Bajgera, Słowińskiego i Grzegorczyka była najlepszą w rozgrywkach Klasy "B" i zasłużenie została beniaminkiem wyższej klasy rozgrywkowej. "Gwarek" w całym sezonie doznał tylko dwóch porażek, a jeden mecz zakończył się remisem. Pozostałe spotkania kończyły się zwycięstwami.

Kolejne dwa sezony "Gwarek" występował w Klasie "A". W sezonie 1986/1987 beniaminek z Ornontowic prowadzony przez trenera Grzegorczyka zajął wysokie IV miejsce i jak się później okazało był to zwiastun kolejnego awansu wywalczonego w kolejnym sezonie ligowym. W sezonie 1987/1988 opiekę nad zespołem przejął Zygmunt Ficek i jego piłkarze rozpoczęli kolejny marsz w górę piłkarskiej hierarchii.

Po kolejnym sezonie drużyna z Ornontowic wywalczyła prawo gry w Klasie okręgowej.

W sezonie 1991/1992 nastąpił okres słabszych występów i sympatycy, piłkarze oraz działacze "Gwarka" musieli przełknąć gorzką pigułkę związaną z degradacją do Klasy "A".

Od tego momentu drużyna Gwarka występowała w Klasie okręgowej i była prowadzona przez kolejnych trenerów: Ryszarda Stondzika, Waldemara Waleszczyka, Dariusza Ogońskiego, Jerzego Michajłowa, Henryka Bałuszyńskiego i Jarosława Zajdela.

Z tym ostatnim drużyna osiągnęła największe jak dotąd sukcesy awansując w sezonie 2007/2008 do IV ligi. Drużyna prowadzona przez tego szkoleniowca trzykrotnie wystąpiła w finale Pucharu Polski na szczeblu podokręgu Zabrze, dwukrotnie go wygrywając w sezonach 2009/2010 oraz 2009/2011. Najlepszy wynik w IV lidze to jak dotąd 2 miejsce, które Gwarek osiągnął w sezonie 2009/2010.


Do 2003r. prezesem klubu był Pan Kazimierz Adamczyk. W 2005r. wybrano nowy zarząd. Utworzyli go: A. Kotyczka- prezes, J. Madeja, N. Malczyk, A. Honysz, J. Adamczyk, Z. Wąsowicz, J. Jeleniewicz oraz K. Śnieg.  Pan Andrzej Kotyczka pełnił funcję prrezesa do 2011r.

W Gwarku od lat prowadzona jest bardzo dobra praca z młodzieżą. Kilku wychowanków z powodzeniem wywalczyło sobie miejsce w pierwszym zespole godnie reprezentując barwy ornontowickiego klubu, dwóch wychowanków poszło jeszcze dalej kontynuując swoje kariery w Piaście Gliwice (Mateusz Matras) oraz w Ruchu Chorzów (Damian Matras).

W dniu 27 maja 2012r. doczekaliśmy się pierwszego wychowanka Mateusza Matrasa, który wywalczył z Piastem Gliwice awans do najwyższej ligi rozgrywkowej w Polsce T-Mobile Ekstraklasy.

Obecnie Prezesem GKS „Gwarek” Ornontowice jest Pan Krzysztof Zdrzałek.

dodano 2013-04-30 09:41:31 przez Aleksandra Szołtysek

  « Powrót