Ornontowice Ornontowice
Edukacja Zdrowie Bezpieczeństwo Kultura Sport Wydarzenia i imprezy
Gmina Głos Ornontowic Komunikacja Parafia Linki  
Pomoc społeczna
Urząd gminy
Władze gminy
Gospodarka
Śląskie
Tablica ogłoszeń
Partnerstwo
Strona główna

 WŁOCHY

Wersja do druku drukuj

W dniach 13 – 18 stycznia 2012 r. uczniowie klasy szóstej: Joanna Adamczyk, Julia Czypionka, Patrycja Domogała i Franciszek Nowak wraz z nauczycielkami p. Agnieszką Paruzel i p. Elżbietą Rerich wzięli udział w kolejnej wizycie w ramach partnerskich projektów szkół COMENIUS. Dzieci i ich opiekunowie odwiedzili miejscowość Rho koło Mediolanu we Włoszech.

W pierwszym dniu wizyty po przylocie jej uczestnicy zostali zakwaterowani w hotelu, spotkali się z włoską koordynatorką projektu Manuelą Sizzi oraz spacerowali po mieście Rho. Kolejnego dnia dołączyli pozostali uczestnicy projektu: nauczyciele ze szkół w Hiszpanii, Portugalii, Belgii, Wielkiej Brytanii, Grecji oraz uczniowie z rodzicami i nauczycielką z Polinezji Francuskiej.

15 stycznia wszyscy udali się do Mediolanu, gdzie w Muzeum Nauki i Techniki im. Leonarda da Vinci zwiedzili wystawę zatytułowaną “Buon appetito, l’alimentazione in tutti i sensi” dotyczącą zdrowego odżywiania się. Po obiedzie uczniowie i nauczyciele zwiedzili katedrę Duomo oraz zamek Sforzów. Po powrocie do Rho i wspólnej kolacji uczestnicy projektu wysłuchali koncertu chóru dziecięcego.

Następnego dnia pierwszym punktem programu było odwiedzenie targu, gdzie można było obejrzeć wiele lokalnych produktów, owoców i warzyw. Następnie wszyscy udali się do szkoły Anna Frank, gdzie uczniowie wzięli udział w zajęciach integracyjnych w klasach. Po południu wszyscy udali się do ratusza, gdzie spotkali się z burmistrzem Rho, a potem zwiedzili miasto z przewodnikiem. Wieczorem zjedli kolację składającą się z tradycyjnych włoskich potraw.

17 stycznia uczestnicy projektu odwiedzili szkołę Marconi, gdzie po obejrzeniu musicalu „Pinokio” dzieci z Polski i Polinezji Francuskiej uczestniczyły w zajęciach plastycznych. Nauczyciele natomiast wzięli udział w spotkaniu roboczym, w czasie którego zaprezentowali swoje dokonania w ramach projektu. Kolejnym punktem programu był wizyta w szkole Casati, a następnie nauczyciele i uczniowie w grupach udali się do włoskich domów, gdzie wspólnie z włoskimi uczniami i ich rodzicami w czasie warsztatów przygotowywali tradycyjne włoskie potrawy. Specjały te były potem serwowane na wspólnym przyjęciu, w którym wzięli udział wszyscy uczestnicy projektu, nauczyciele ze szkół w Rho, uczniowie i ich rodzice.

Kolejnego dnia wszyscy wrócili do swoich krajów. W pamięci uczestników wyjazdu pozostanie niezwykle sympatyczne przyjęcie, jakie zgotowali uczniom naszej szkoły partnerzy z Włoch, oraz niezaprzeczalne walory smakowe zdrowej włoskiej kuchni.

opracował: http://www.spmiarka.edu.pl
dodano 2013-02-06 09:47:58 przez Aleksandra Szołtysek

  « Powrót