Ornontowice Ornontowice
Edukacja Zdrowie Bezpieczeństwo Kultura Sport Wydarzenia i imprezy
Gmina Głos Ornontowic Komunikacja Parafia Linki  
Pomoc społeczna
Urząd gminy
Władze gminy
Gospodarka
Śląskie
Tablica ogłoszeń
Partnerstwo
Strona główna

 Problem bezdomności psów i kotów

Wersja do druku drukuj

Z przepisów Ustawy o ochronie zwierząt wynika, iż każda gmina ma obowiązek zapewnienia opieki bezpańskim zwierzętom. W Polsce istnieje 136 schronisk dla bezdomnych zwierząt. Szacuje się, że jedynie około 40% gmin ma podpisaną umowę z schroniskiem. W obliczu lawinowo rosnącej populacji zwierząt schroniska zwiększają opłaty za ich przyjmowanie. Obecnie stawki jednorazowe za przyjęcie psa do schroniska wynoszą od 1500 do 7000 zł.

Jeden oddany do schroniska pies to koszt od 1500 zł do 7000 zł. To tyle co 1400 obiadów dla dzieci. Jedynym skutecznym sposobem na ograniczenie wydatkowania budżetowych pieniędzy na bezpańskie zwierzęta jest ograniczenie populacji. Poprzez wprowadzenie powszechnej sterylizacji zwierząt należących do osób prywatnych, ograniczamy populację, co rozwiąże problem bezdomności zwierząt i zbędnego wydatkowania pieniędzy publicznych. Koszt jednej sterylizacji to ok.: 170-180 zł.

Bezpańskie zwierzęta są problemem niechcianym. Każdy właściciel, który dopuszcza w sposób niekontrolowany do rozmnażania swojego psa potencjalnie obciąża budżet gminy. Gmina staje w obliczu zwiększonej ilości psów i zmuszana jest do wydania większej kwoty na ten problem.

Ustawa o ochronie zwierząt nakłada obowiązek obligatoryjnej sterylizacji i kastracji psów, oraz kotów w schroniskach, a także realizacji innych zadań, jednak nie jest to sterylizacja czworonogów osób prywatnych. Zmniejszenie ilości bezdomnych psów i kotów da skuteczny efekt, co pozwoli ograniczyć cierpienie bezdomnych czworonogów w schroniskach, oraz zaoszczędzić dziesiątki tysięcy złotych z funduszy gminnych.

Zwierzę w zamknięciu nie czuje się szczęśliwie – ma ograniczoną możliwość kontaktu z człowiekiem, nie może wychodzić na spacery tak często, jak zwierzęta posiadające właścicieli, a niejednokrotnie przez złą opiekę schronisk jest ciężko chore i nie otrzyma na czas pomocy lekarskiej. Sterylizacja pozwala ograniczyć rozmnażanie psów i kotów, dzięki czemu ograniczamy cierpienie tych niechcianych.

Możemy pomóc realizować działania polegające na dbaniu o dobro zwierząt na terenie gminy, ale chcemy też dbać o dobro ludzi. Fundusze, które urzędy przeznaczają na niekończący się problem bezpańskich zwierząt są ogromne, a można z ich pomocą realizować inne inicjatywy – remonty dróg, budowy placów zabaw itd.

Kwestie szeroko rozumianej ochrony zwierząt w kontekście racjonalnych wydatków budżetowych samorządów podnoszone są przez Radę ds. Wspierania Działań na Rzecz Ochrony Zwierząt przy Prezesie Najwyższej Izby Kontroli.

 


 

 

opracował: Renata Iżewska
dodano 2016-04-27 14:12:44 przez Iwona Skrzypczyk

  « Powrót