Ornontowice Ornontowice
Edukacja Zdrowie Bezpieczeństwo Kultura Sport Wydarzenia i imprezy
Gmina Głos Ornontowic Komunikacja Parafia Linki  
Pomoc społeczna
Urząd gminy
Władze gminy
Gospodarka
Śląskie
Tablica ogłoszeń
Partnerstwo
Strona główna

 UWAGA – DZIKI! Koło Łowieckie „SZARAK” zwiększyło ilość odstrzałów na terenie Ornontowic!

Wersja do druku drukuj

UWAGA – DZIKI!

W związku ze wzmożoną aktywnością dzików Koło Łowieckie „SZARAK” zwiększyło ilość odstrzałów na terenie Ornontowic. Jak poinformowało Koło Łowieckie, w ubiegły weekend dokonano odstrzału 6 dzików, m.in. w okolicach ul. Leśnej. W najbliższych dniach planuje się kolejne polowania.

Przypominamy!

1. Głównym powodem pojawiania się dzików w okolicach zabudowań jest łatwy dostęp do pożywienia. Należy zadbać więc o to, by owoce, resztki pożywienia, obierki oraz inne odpady organiczne i komunalne były kompostowane wyłącznie w zamkniętych ogrodach.

2. Pozostawione w skrzynkach płody rolne, obecność pędraków i drutowców w sadzie lub trawnikach stanowią wabik dla dzików. Ich przysmakami są m.in. kukurydza, ziarna zbóż, ziemniaki i żołędzie. Należy wykaszać ugory - zazwyczaj to właśnie przez tereny ugorów dziki podchodzą do siedzib ludzkich.

3. Śmietniki przy posesjach należy zamykać, nie należy zostawiać worków ze śmieciami obok kubłów.

4. Należy zgłaszać wszystkie nielegalne wysypiska odpadów, także fakt podrzucania odpadów komunalnych do koszy na śmieci usytuowanych na przystankach autobusowych oraz w innych miejscach.

W przypadku napotkania dzika należy stosować się do poniższych zaleceń!

1. W przypadku zauważenia dzika (gdy samemu nie zostało się przez niego dostrzeżonym) nie wolno wykonywać żadnych gwałtownych ruchów. Należy spokojnie oddalić się z tego miejsca.

2. Jeśli doszło do spotkania, najlepszym wyjściem jest stanie w bezruchu, gdyż ucieczka może sprowokować zwierzę do ataku.

3. Zaniepokojona locha z młodymi staje się bardzo agresywna. Dlatego po spotkaniu młodych dzików absolutnie nie wolno ich dotykać, głaskać, zaczepiać, łapać ani tym bardziej atakować.

4. Wchodząc w rejon, gdzie znajdują się dziki nie wolno się skradać, powodować, że dzik znajdzie się w sytuacji zaskoczenia, gdyż może na to zareagować atakiem.

5. W lasach i na szlakach turystycznych należy zachować szczególną ostrożność w miejscach zauważenia świeżych śladów bytności dzików (zryty teren).

6. Nie wolno szczuć dzików psami; psy wyprowadzane winny być na smyczy.

7. Szczególnie po zmroku należy unikać zarośli, łąk z dala od zabudowań. W miarę możliwości należy korzystać z dróg, po których odbywa się ruch samochodowy.

8. Dzieci nie powinny samotnie przebywać w rejonach, gdzie pojawiają się dziki. Małe dzieci powinny być zawsze pod opieką dorosłych.

Opracowano na podstawie informacji zamieszczonych na stronach internetowych.

dodano 2016-11-22 14:50:49 przez Aleksandra Szołtysek

  « Powrót