Ornontowice Ornontowice
Edukacja Zdrowie Bezpieczeństwo Kultura Sport Wydarzenia i imprezy
Gmina Głos Ornontowic Komunikacja Parafia Linki  
Pomoc społeczna
Urząd gminy
Władze gminy
Gospodarka
Śląskie
Tablica ogłoszeń
Partnerstwo
Strona główna

 Teatr Naumiony

Wersja do druku drukuj

 

Narodziny teatru amatorskiego działającego przy Kole Gospodyń Wiejskich pod patronatem Gminnego Domu Kultury i Biblioteki zapoczątkowane zostały przez rozmowy o tradycji teatralnej w Ornontowicach. Ich efektem było spontaniczne spotkanie osób chętnych do amatorskiego grania na scenie, ale co najważniejsze „po śląsku”. Pomysłodawczyniami tego przedsięwzięcia były trzy panie- Bronisława Porembska, Maria Bondza oraz Małgorzata Mrozek.

Po udostępnieniu sali w Domu Kultury, pod koniec 2004 roku rozpoczęły się spotkania i rozmowy na temat obsady pierwszego spektaklu, którym była komedia „Domek z ogródkiem” Albina Siekierskiego. Występujący wielokrotnie mieli okazję zaprezentowania nie tylko ornontowickiej społeczności swojego 2,5-godzinnego występu, ale także pokazali swe możliwości w Bieruniu oraz Tychach. W 2007 roku kolejną sztuką (również tego samego autora) była jednoaktówka „Szarwark”, prezentowana gościnnie w Bieruniu, Imielinie oraz Stanowicach. Następny rok to wielkopostna sztuka „Ojcze nasz, czyli Niewinnie na śmierć skazany” nieznanego autorstwa. Rok 2009 to „K jak krasnoludki” według tekstu Marka Szołtyska i „Świniobicie” grane w gwarze śląskiej. W tym samy roku powstało przedstawienie „Maślok Śmierdzirobótka” na motywach baśni Gustawa Morcinka prezentowane z okazji Dnia Górnika. 5 grudnia tego roku spektakl ten mogli podziwiać mieszkańcy Bierunia w ramach akcji „Kultura bliska”.

Kolejne przedsięwzięcie grupy to „Słodkie bobo”. Premiera przedstawienia odbyła się 17 marca 2010r.

W 2011r. hitem okazał się spektakl „Marika” Dariusza Dyrdy, który opowiada o losach wielopokoleniowej rodziny mieszkającej na śląskiej, przedwojennej wsi. Pierwsza część utrzymana w klimacie komedii przedstawia życie rodziny w okresie przedwojennym, ich losy, problemy dnia codziennego, a także marzenia, pierwsze miłości. W drugiej części ukazano problem rozbicia rodzin w trakcie wojennej zawieruchy. Spektakl porusza ważny i ciągle powracający temat przynależności Ślązaków do Polski, a także opowiada o przedwojennej historii Śląska. W przedstawieniu wykorzystano motywy śląskich obrzędów m.in. „Polterabendu”.  Sztuka ta grana była na wielu scenach m.in. w Teatrze Małym w Tychach, w Mikołowie, czy katowickim Teatrze Korez. W marcu 2012r.  amatorski teatr "Naumiony" wystawił spektakl "Marika" na deskach teatru im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem.

W czerwcu 2012r. Teatr Naumiony zdobył ogólnopolskie wyróżnienie w kategorii „Organizacje pozarządowe lub grupy obywateli” przyznane przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej po patronatem Polskiego Komitetu ds. UNESCO i Narodowego Centrum Kultury.

Natomiast w październiku nasi aktorzy otrzymali podczas XXIX Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za spektakl „Marika”.

W 2013r. Teatr Naumiony nie odpoczywał i tak w marcu br. wystawił kolejna sztukę pt. „Hebama”. Spektakl nawiązuje do lokalnej historii. Tytułową bohaterką jest hebama, czyli śląska położna, która starym zwyczajem odbierała porody w domach. Wówczas to właśnie ona należała do jednych z najważniejszych osób w gminie. Kiedy do domu przyszła hebama, drzwi do sypialni zamykały się przed wzrokiem mężczyzn i dzieci, podgrzewano wodę w kastrolu i oczekiwano na rozwiązanie, nierzadko z ćwiarteczką w ręce. Spektakl, podobnie jak "Marika", jest grany w gwarze śląskiej. Nie jest to nudna historyczna opowieść. To opowieść o cudzie narodzin, który przytrafiał się w śląskich domach. Jednak wokół niego działo się wiele spraw, które niosą z sobą nutkę komizmu.

11 kwietnia 2013r. z rąk Pani Emilii Krakowskej, przedstawiciele Teatru Naumiony odebrali statuetkę za zajęcie I miejsca w kategorii: „Instytucje kultury, stowarzyszenia, osoby dorosłe” na II Festiwalu Małych Form Artystycznych, za spektakl pt. „Hebama”.

17 kwietnia 2013r. Teatr Naumiony wraz z zespołem Śląskie Bajery otrzymał nagrodę podczas XL Tyskich Spotkań Teatralnych. Nagrodę przyznano za spektakl „Marika”.

21 listopada 2013 r. Teatr „Naumiony” odebrał puchar oraz nagrodę za udział w konkursie "Piękna wieś województwa śląskiego". Wyróżnienie zostało przyznane w kategorii "Najlepsze przedsięwzięcie popularyzujące tradycje, obrzędy i zwyczaje ludowe". Przypomnijmy, że Urząd Gminy Ornontowice zgłosił w konkursie, organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego pn. „Piękna wieś województwa śląskiego” przedsięwzięcie pn. „Działalność amatorskiego Teatru „Naumiony”. W październiku br. zostały ogłoszone wyniki konkursu. Po raz kolejny Ornontowice zostało zauważone przez jury konkursu, i otrzymaliśmy wyróżnienie właśnie za  działalność amatorskiego Teatru „Naumiony”.

28 listopada 2013r. podczas XXXI Ogólnopolskich Spotkań Teatralnych Proscenium w Nysie zajął I miejsce. Jak twierdzą organizatorzy „Nyskie Proscenium to od lat świetna okazja do spotkania w gronie artystycznym. To także możliwość rozwijania swoich pasji i talentów oraz konsolidacji środowiska osób kochających teatr”. Proscenium to obok Folk Fiesty jedna z ulubionych imprez organizowanych w Nysie, podczas których można poznać wspaniałych ludzi, a mieszkańcy miasta mogą integrować się poprzez sztukę i kulturę. Kulturę w wydaniu amatorskim i profesjonalnym, choć po wspólnej pracy na scenie różnice zacierają się i to chyba największy sukces tego przeglądu Teatr „Naumiony” przypomniał widzom w Nysie śląskie tradycje i rozterki Ślązaków w kwestii przynależności do Polski lub Niemiec wystawiając sztukę „Marika”.

29 grudnia teatr wystawił spektakl „Jasełka” oczywiście po śląsku. Tekst do spektaklu przetłumaczyła Pani Joanna Sodzawiczny, a reżyserem „Jasełek” jest oczywiście Pani Iwona Woźniak.

 

Teatr „Naumiony” kontynuuje tradycje teatralne Ornontowic, kultywuje śląską gwarę i zwyczaje Śląska oraz pokazuje losy wielu pokoleń jego mieszkańców. Celem jego działania jest również angażowanie młodych ornontowiczan do „zabawy w teatr” i wychowanie kolejnych miłośników tej pięknej sztuki. Efektem ich występów są pochlebne artykuły w lokalnej prasie. Jednak oprócz wielu wyczerpujących prób, członkowie i ich rodziny wyjeżdżali na wycieczki do Tatralandii na Słowacji, Bešanowej, Wisły oraz Ustronia, aby odpocząć i szukać nowych sił na kolejne prezentacje sceniczne w starannie dopracowanych strojach i scenografii. Zapełniona sala, gromkie brawa i uśmiech na twarzach odbiorców to najlepsza nagroda dla tych niewątpliwie utalentowanych aktorów-amatorów. Obecnie menadżerem jest Pani Jolanta Sodzawiczny a kierownikiem grupy jest Pani Iwona Woźniak, która pracuje z aktorami od 2009 roku.

 

dodano 2014-01-09 14:14:48 przez Aleksandra Szołtysek

  « Powrót