Ornontowice Ornontowice
Edukacja Zdrowie Bezpieczeństwo Kultura Sport Wydarzenia i imprezy
Gmina Głos Ornontowic Komunikacja Parafia Linki  
Pomoc społeczna
Urząd gminy
Władze gminy
Gospodarka
Śląskie
Tablica ogłoszeń
Partnerstwo
Strona główna

 POLSKA - WIZYTA W ORNONTOWICACH

Wersja do druku drukuj

„Be healthy , feel happy” - wizyta partnerów programu Comenius w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Gminie Ornontowice

Kopa i trojak – przede wszystkich tych dwóch polskich słów nie zapomną zagraniczni partnerzy projektu „Bądź zdrowy, bądź szczęśliwy”, którzy odwiedzili Zespół Szkolno-Przedszkolny w Gminie Ornontowice w dniach 4 – 6 października 2012 r. Organizatorami wizyty zagranicznych partnerów projektu w Ornontowicach była dyrekcja Zespołu Szkolno-Przedszkolnego: p. Gizela Siedlaczek i p. Bożena Kubica, oraz nauczyciele języka angielskiego: p. Monika Kucharek, p. Agnieszka Paruzel, p. Joanna Paruzel, p. Elżbieta Rerich.

W pierwszym dniu wizyty uczestnicy projektu - 21 nauczycieli i 12 uczniów - zwiedziło kopalnię soli w Bochni, gdzie wzięli także udział w „Podziemnych zmaganiach”, wykonując najróżniejsze zadania związane z górniczą pracą: cięcie drewna, układanie drewna w stosy, przygotowywanie koryta na solankę. Dodatkową atrakcją był również zjazd 70-metrową zjeżdżalnią oraz rozgrywki sportowe na podziemnym boisku. Popołudniowym punktem programu był spacer po Krakowie.

Zagranicznym gościom towarzyszyli również zwycięzcy szkolnych konkursów, które zostały przeprowadzone z okazji Europejskiego Dnia Języków: „Dyktando w języku angielskim” dla uczniów klas IV – Mateusz Skrzypczyk (I miejsce), Nikola Rosicka (II m.), Anna Trześniowska (III m.) oraz „Mistrz Języka Angielskiego” dla uczniów klas V – Gabriel Kuczyński (I m.), Oliwia Golenia (II m.), Marek Rybka (III m.) i „Mistrz Języka Angielskiego” dla uczniów klas VI – Wojciech Jeleniewicz (I m.), Natalia Jaskółka (II m.), Krzysztof Kornas (III m.)

5 października 2012 r. zagraniczni goście mieli okazję przyjrzeć się pracy uczniów i nauczycieli ornontowickiej podstawówki i przedszkola. Dyrektor Zespołu Gizela Siedlaczek najpierw przedstawiła gości na specjalnym apelu uczniom i nauczycielom, a następnie oprowadziła po salach i wystawach przygotowanych w związku z tematem tegorocznych działań w ramach projektu, jakim jest popularyzacja aktywności ruchowej. Był to również czas na wręczenie gościom upominków przygotowanych przez uczniów i przedszkolaków. Przedstawiciele szkół z Hiszpanii, Belgii i Portugalii wręczyli natomiast pani dyrektor pamiątkowe statuetki.

 

Następnie nauczyciele wzięli udział w spotkaniu roboczym, podczas którego omówili zadania do realizacji w tym roku szkolnym, natomiast uczniowie uczestniczyli w zajęciach plastycznych prowadzonych przez p. Katarzynę Walczak, przyrodniczych pod okiem p. Jolanty Spyry i języka angielskiego przygotowanych przez p. Joannę Paruzel.

Po południu w Centrum Promocji i Kultury Arteria odbyło się spotkanie z Wójtem Gminy Ornontowice Kazimierzem Adamczykiem, który opowiadał o dokonaniach samorządu gminnego w ciągu ostatnich dwóch dekad oraz wręczył gościom upominki.

Po spotkaniu partnerzy programu Comenius uczestniczyli w pokazie talentów uczniów Zespołu Szkolno – Przedszkolnego przygotowanym przez p. Joannę Paruzel. Uczniowie i przedszkolacy zaprezentowali pieśni i tańce regionalne przygotowane pod okiem p. Anity Geratowskiej, goście mieli również okazję zobaczyć pokaz stepowania i tańca irlandzkiego w wykonaniu uczennicy klasy V Emilii Kalabis, pokaz gimnastyczny Małgorzaty Spyry, uczennicy klasy III, oraz taniec z hula-hop w wykonaniu uczniów klasy III pod opieką p. Marii Gabor z solowym występem Wiktorii Kalabis, a także specjalny występ Michaela Jacksona, w którego wcieliła się Oliwia Golenia z klasy V. Na scenie Arterii Centrum Promocji i Kultury w Ornontowicach wystąpili również uczniowie ze szkoły w Hiszpanii i Polinezji Francuskiej.

 

Ostatni dzień pobytu gości poświęcono na zajęcia ruchowe oraz krótki spacer po Ornontowicach, w czasie którego p. Agnieszka Paruzel przybliżyła zagranicznym partnerom historię naszej miejscowości. Doskonała pogoda pozwoliła na przeprowadzenie zabawy na orientację w Parku Gminnym przygotowaną przez nauczycieli wychowania fizycznego Zespołu p. Gabrielę Wyrobek i Grzegorza Zuber. Uczestnicy wraz z uczniami naszej szkoły musieli wykonać określone zadania sprawnościowe oraz związane z pierwszą pomocą, a także odnaleźć „skarb”. Znaleźli również czas na odpoczynek w rosarium i naukę skakania w gumę.
Na popołudnie zaplanowano międzynarodowe współzawodnictwo „Sportowa Wieża Babel”, w którym uczestniczyli również przedstawiciele rodziców i uczniów Zespołu Szkolno – Przedszkolnego – rodziny Kotarba, Mozgalik i Wajszczyk . Wśród zadań znalazł się między innymi tor przeszkód braci syjamskich (ze związanymi nogami), wyścig z materacami oraz zadanie polegające na ubraniu zawodnika w strój narciarski, które dla południowców i Polinezyjczyków okazało się nie lada wyzwaniem.
Kolejną atrakcją była nauka tańców regionalnych prowadzona przez przedstawicieli Zespołu „Przygoda” z Rybnika, m. in. trojaka oraz gołąbka, oraz przymierzanie strojów ludowych. Wieczorem na pożegnalnej kolacji uczestnicy wizyty partnerskiej mieli okazję skosztować dania kuchni regionalnej oraz wspaniałą ornontowicką kopę.

 

Wymiana międzynarodowa dostarczyła organizatorom i uczestnikom niezapomnianych wrażeń, wiele sportowych emocji i okazji do wymiany doświadczeń i pomysłów, by wśród młodych ludzi w różnych miejscach Europy (i nie tylko) krzewić kulturę fizyczną jako okazję do wspaniałej zabawy.

opracował: http://www.spmiarka.edu.pl
dodano 2013-02-06 09:50:37 przez Aleksandra Szołtysek

  « Powrót