Ornontowice Ornontowice
Edukacja Zdrowie Bezpieczeństwo Kultura Sport Wydarzenia i imprezy
Gmina Głos Ornontowic Komunikacja Parafia Linki  
Pomoc społeczna
Urząd gminy
Władze gminy
Gospodarka
Śląskie
Tablica ogłoszeń
Partnerstwo
Strona główna

 Śląska Organizacja Turystyczna

Wersja do druku drukuj

Śląska Organizacja Turystyczna działa od listopada 2004r. Powstała dzięki wspólnej inicjatywie Urzędu Marszałkowskiego województwa śląskiego, Powiatu Cieszyńskiego, Miasta Gliwice, Beskidzkiej Izby Turystyki, Górnośląskiej Izby Turystyki, Polskiej Izby Turystyki – Oddział Śląski, biur podróży i oddziałów PTTK.
Biuro Śląskiej Organizacji Turystycznej rozpoczęło swoją działalność 1 marca 2005 r. Zadaniem ŚOT jest szeroko pojęta promocja województwa śląskiego w kraju i za granicą jako regionu charakteryzującego się bardzo zróżnicowanym krajobrazem przyrodniczym oraz bogactwem wspaniałych pomników historii i kultury śląskiej. Za cel stawia kreowanie atrakcyjnego wizerunku województwa śląskiego jako miejsca wartego odwiedzenia i zwiedzenia.
Gmina Ornontowice od 2005r. jest członkiem Śląskiej Organizacji Turystycznej, dzięki czemu informacje o gminie umieszczane są we wszelkich folderach promujących turystykę na terenie województwa śląskiego. Ornontowice szczycą się faktem, że Eksperci Śląskich Smaków pochodzą właśnie stąd. Przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich z Ornontowic trzy razy z rzędu wygrały Festiwal Kuchni Śląskiej „Śląskie Smaki” w kategorii amatorów.
Trzy Złote Durszlaki oraz tytuł Eksperta Śląskich Smaków pozwala na uznanie przedstawicielek KGW za wybitnych specjalistów kuchni śląskiej. Na tej podstawie samorząd Ornontowic podejmuje ciągłe działania zmierzające do promocji kuchni śląskiej oraz ornontowickiego dziedzictwa kulinarnego. Koło Gospodyń Wiejskich wywalczyło swoje trofea w poszczególnych Festiwalach za następujące potrawy:
  • I Festiwal Kuchni Śląskiej – 2006r. - Kopa Ornontowicka

W 2012 r. Kopa Ornontowicka została wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych, prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Tym samym jest już 131 produktem tradycyjnym województwa śląskiego.
Kopę ornontowicką można kupić w należącej do Szlaku Kulinarnego "Śląskie Smaki" Cukierni Cichoń w Ornontowicach i Rybniku.

  • II Festiwal Kuchni Śląskiej – 2007r. - Chachor szałot ze schabowym i kompot z banie
  • III Festiwal Kuchni Śląskiej – 2008r. - Szpajza wiśniowa, rosół z perliczki z makaronem, perliczka duszona z pasztecikami, kalarepą, kartoflami i sałatą.
 
Festiwal Kuchni Śląskiej „Śląskie Smaki” organizowany przez Śląską Organizację Turystyczną jest żywą wizytówką śląskich tradycji kulinarnych, a jego głównym celem jest utrwalanie tradycji i dorobku kuchni śląskiej oraz jej promocja wśród mieszkańców regionu jak i turystów.
 
Zapraszamy na stronę: http://www.silesia-sot.pl/
 
Poniżej przedstawiamy przepisy Pań z Koła Gospodyń Śląskich z Ornontowic, które za te właśnie potrawy i słodkości zdobyły trzy razy z rzędu „Złoty Durszlak” na Festiwalach Kuchni Śląskiej.

Przepisy  »
Przewodnik kulinarny  »

dodano 2013-07-03 11:34:19 przez

  « Powrót