Ornontowice Ornontowice
Edukacja Zdrowie Bezpieczeństwo Kultura Sport Wydarzenia i imprezy
Gmina Głos Ornontowic Komunikacja Parafia Linki  
Pomoc społeczna
Urząd gminy
Władze gminy
Gospodarka
Śląskie
Tablica ogłoszeń
Partnerstwo
Strona główna

 Wydawanie paszportów - zmiany w prawie

Wersja do druku drukuj

Wchodzą w życie zmiany legislacyjne, które ułatwią uzyskanie paszportu. Nowelizacja ustawy o dokumentach paszportowych wprowadza trzy zasadnicze zmiany. Odtąd będzie można złożyć wniosek paszportowy, a także odebrać paszport w dowolnym organie paszportowym w kraju (a nie jak do tej pory – w miejscu właściwym dla stałego zamieszkania czy zameldowania, tzn. w przypadku mieszkańca Ornontowic w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim).

Obywatel będzie mógł ubiegać się o wydanie paszportu tymczasowego także w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą czy zawodową (do tej pory było to możliwe jedynie w sytuacjach losowych, jak śmierć członka rodziny czy wyjazd związany z leczeniem). Będzie również możliwe otrzymanie tzw. drugiego paszportu – to dobra informacja dla turystów, którzy odwiedzają skonfliktowane ze sobą kraje. Do tej pory mając np. wizę izraelską nie można było wjechać do niektórych z krajów arabskich bez uprzedniej wymiany paszportu, teraz będzie można otrzymać drugi paszport, co rozwiąże problem osób podróżujących do krajów skonfliktowanych ze sobą.

W związku z tymi zmianami nastąpią również zmiany organizacyjne w organach przyjmujących wnioski paszportowe i wydających paszporty. Struktura zostanie dostosowana do zaleceń Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Obecnie w województwie śląskim można składać wnioski paszportowe w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach oraz w 17 Terenowych Punktach Paszportowych, zlokalizowanych w Będzinie, Chorzowie, Dąbrowie Górniczej, Jastrzębiu-Zdroju, Jaworznie, Lublińcu, Pszczynie, Raciborzu, Rudzie Śląskiej, Sosnowcu, Tarnowskich Górach, Tychach, Wodzisławiu Śląskim, Zabrzu, Zawierciu, Żorach, Żywcu. Odbiór gotowego dokumentu jest jednak możliwy jedynie w Oddziale Paszportowym Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach oraz w pięciu Terenowych Delegaturach Paszportowych w Bielsku-Białej, Częstochowie, Bytomiu, Gliwicach i Rybniku. Tak będzie do 31 marca br. Potem nastąpi korzystna dla obywatela zmiana, gdyż docelowo do końca czerwca br. powstaną nowe jednostki paszportowe wojewody śląskiego i aż w 12 miejscowościach – Katowicach, Bytomiu, Gliwicach, Rybniku, Sosnowcu, Bielsku-Białej, Częstochowie, Tarnowskich Górach, Jastrzębiu Zdroju, Tychach, Żorach i Zawierciu - będzie można złożyć wniosek paszportowy i odebrać paszport.

dodano 2013-01-28 12:07:30 przez Aleksandra Szołtysek

  « Powrót